Zmiany w prawie budowlanym

aerial photography of roads on city during daytime

Po nowelizacji znacznie rozszerzył się katalog prac budowlanych które można realizować bez pozwoleń na budowę. Wcześniej nawet postawienie garażu czy altanki związane było z bieganiem po urzędach, załatwianiem pozwoleń czy zgłaszaniem chęci wykonania prac.

Obecnie bez pozwolenia można stawiać między innymi altanki czy garaże oraz pomieszczenia gospodarcze o powierzchni nie większej niż 35 mkw.

Tak samo ogród można urządzić bez problemu bowiem nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na wykonanie basenu czy oczka wodnego. Tutaj jednak ich powierzchnia nie może być większa niż 50 mkw. Ponadto w bardzo wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczy jedynie zgłoszenie.

To oznacza mniejsze koszty nie ma bowiem potrzeby wykonywania wielu projektów jak również znacząco skraca czas. Obecnie bowiem, po wprowadzeniu zmian maksymalny czas na zgłaszanie uwag wynosi 21 dni.

To oznacza że jeżeli w tym czasie nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia do planowanych prac, można je wykonywać bez problemu. Wcześniej ten okres wynosił 30 dni.

Znaczne ułatwienia zmiany wprowadzają także w kwestii remontów. Do tej wielu sytuacjach nawet remonty przeprowadzane wewnątrz budynków musiały być zgłaszane lub nawet konieczne było uzyskanie na ich przeprowadzenie pozwolenia.

Obecnie, jeżeli nie naruszają one elementów konstrukcyjnych oraz ścian zewnętrznych, nie trzeba nikogo pytać o zgodę na ich przeprowadzenie.

Oczywiście zmian jest o wiele więcej, dlatego też ci, którzy na co dzień pracują w branży budowlanej chcieliby jak najszybciej mieć możliwość pełnego zapoznania się z nimi wszystkimi.

Zamiast jednak samodzielnie studiować i starać się zrozumieć znowelizowane prawo budowlane szkolenie z tego zakresu może być o wiele lepszym rozwiązaniem.

Duża ilość firm, które zajmują się ich profesjonalną organizacją powoduje, że bez najmniejszych problemów można je znaleźć w najbliższej okolicy.